Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018

Οι 15 παρουσίες του Πανιωνίου στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Η πρόκριση επί της Λαμίας έφερε τον Ιστορικό στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος για πρώτη φορά από το 2000. Πρόκειται για την 16η φορά που φτάνει σε αυτό το επίπεδο. Τις προηγούμενες 15 είχε 6 προκρίσεις στον τελικό (1979, 1998 που πήρε το κύπελλο και 1952, 1961, 1967, 1989 που ηττήθηκε) και 9 αποκλεισμούς (1953, 1954, 1959, 1962, 1969, 1972, 1973, 1991, 2000). Με την ευκαιρία της φετινής μεγάλης πορείας, αξίζει να θυμηθούμε τις προηγούμενες παρουσίες στην ημιτελική φάση.

[1] 1951-52. Πρόκριση στον τελικό.
Δόξα Δράμας-Πανιώνιος 2-2 (καν. αγώνας και παράταση): Καραλάζος 13΄, Κουιρουκίδης 47΄ -Τσολιάς 66΄, Σκορδίλης 75΄.
Πανιώνιος-Δόξα Δράμας 2-1: Σαραβάκος 39΄, 44΄ – Πανταζής 27΄.

Αθλ. Φωνή, 22-4-1952
Πρώτη φορά σε ημιτελικά κυπέλλου και πρόκριση στον τελικό. Στη Δράμα, υπό καταρρακτώδη βροχή, βρέθηκε να χάνει 0-2 στις αρχές του β΄ ημιχρόνου αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει και το ματς πήγε στην παράταση. Τότε ίσχυε το αγγλικό σύστημα νοκ-άουτ, δηλαδή αν το ματς έληγε ισόπαλο και μετά την παράταση, γινόταν επαναληπτικός στην αντίπαλη έδρα. Έτσι η ρεβάνς έγινε στη Ν. Σμύρνη, στην οποία ο Ιστορικός πάλι βρέθηκε πίσω στο σκορ άλλα πήρε την πρόκριση για τον τελικό με δύο γκολ του Θανάση Σαραβάκου.

Αθλ. Ηχώ, 2-5-1952

[2] 1952-53.
ΑΕΚ – Πανιώνιος 2-1 (καν. αγώνας 1-1): Σκορδίλης 13΄ – Παπαγεωργίου 53΄, Εμμανουηλίδης 116΄. Δεύτερη συνεχόμενη παρουσία σε ημιτελικό. Προηγήθηκε ενωρίς με γκολ του Σκορδίλη αλλά ισοφαρίστηκε στο β΄ ημίχρονο και αποκλείστηκε στην παράταση.

[3] 1953-54.
Δόξα Δράμας – Πανιώνιος 2-0 (χωρίς αγώνα). Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο Πανιώνιος έφτασε στον ημιτελικό, έπειτα από έναν μαραθώνιο επτά προκριματικών γύρων. Η κλήρωση έβγαλε γηπεδούχο τον ιστορικό αλλά η ΕΠΟ θέλοντας να κάνει το χατίρι στη δυναμική τότε Δόξα, άλλαξε την έδρα. Ο Πανιώνιος ζήτησε επίμονα να ισχύσει το αποτέλεσμα της κλήρωσης και τελικά δεν μετέβη τη Δράμα διαμαρτυρόμενος για την αλλαγή, θεωρώντας πως θα αποφύγει τον μηδενισμό. Όμως η ΕΠΟ δεν δέχτηκε την ένσταση και τον απέκλεισε. Έτσι χάθηκε άδοξα μια ευκαιρία πρόκρισης στον τελικό.

[4] 1958-59.
Δόξα Δράμας – Πανιώνιος 2-1: Τζαφέρης 23΄, Τ. Λουκανίδης 80΄ - Γιώργος Παπουλίδης 58΄ (πέν). Στη Δράμα σταμάτησε για άλλη μια φορά η προσπάθεια του ιστορικού να φτάσει στον τελικό του κυπέλλου, σε μια χρονιά που είχε μια από τις καλύτερες ομάδες της ιστορίας του (2ος και αήττητος στο πρωτάθλημα Αθηνών και 3ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα). Από τη Δόξα, που ήταν πολύ ισχυρή (5η στο πρωτάθλημα), είχε ηττηθεί 1-3 και ήταν ισόπαλος 2-2 στη Ν. Σμύρνη στα ματς του πρωταθλήματος. Ο αγώνας κυπέλλου ήταν επεισοδιακός. Διακόπηκε στο 58΄, όταν ο ιστορικός κέρδισε πέναλτι, με το οποίο ισοφάρισε. Στο γήπεδο μπήκαν οπαδοί, ένας χτύπησε τον διαιτητή και συνελήφθη από την αστυνομία, άλλοι επιτέθηκαν σε παίκτες και γενικά η κατάσταση ξέφυγε. Ο διαιτητής ήθελε να διακόψει το ματς αλλά πιέστηκε από την αστυνομία να μην το κάνει. Έτσι συνεχίστηκε, αν και έπεφταν συνεχώς αντικείμενα από την εξέδρα. Μια κεφαλιά του Τάκη Λουκανίδη στο 80΄ έβαλε τέλος στην προσπάθεια του ιστορικού, ο οποίος έκανε ένσταση κακής διαιτησίας που απορρίφθηκε.

[5] 1960-61. Πρόκριση στον τελικό.
Ηρακλής Θ. - Πανιώνιος 0-1: Γ. Γιαννακόπουλος 41΄.

Αθλ. Ηχώ, 22-6-1961
Μεγαλειώδης πρόκριση εκτός έδρας επί του Ηρακλή με ένα γκολ του Γιώργου Γιαννακόπουλου. Ο Ιστορικός κυριάρχησε στο ματς, είχε δοκάρι με τον Σαραβάκο, πέτυχε κι άλλο γκολ που ακυρώθηκε και προκρίθηκε δίκαια στον δεύτερο τελικό της ιστορίας του.

[6] 1961-62.
Ολυμπιακός Π. - Πανιώνιος 1-1 (παρ): Ψύχος 70΄ - Θ. Σαραβάκος 36΄.
Πανιώνιος-Ολυμπιακός 2-3: Γ. Γιαννακόπουλος 65΄, Αθανασούλας 73΄ - Υφαντής 7΄, Αρ. Παπάζογλου 35΄, 40΄.
Το 1962, η μεγάλη ομάδα της πενταετίας 1958-1963, είχε μια ακόμα ευκαιρία να φτάσει στον τελικό, με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Στο Καραϊσκάκη ο Ιστορικός ήταν καλύτερος, προηγήθηκε και τελικά πήρε την ισοπαλία κι έφερε το ματς στη Ν. Σμύρνη. Στον επαναληπτικό που έγινε τέσσερις ημέρες αργότερα, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο κόβοντας τα πόδια των κυανέρυθρων. Με εντυπωσιακή αντεπίθεση στο β΄ ημίχρονο, ο Πανιώνιος μείωσε 3-2 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

[7] 1966-67. Πρόκριση στον τελικό.
Πανιώνιος – Πανελευσινιακός 3-0: Δέδες 13΄, 32΄, Χάιτας 28΄.

Αθλητική Ηχώ, 29-6-1967

Με τρία γκολ σε ένα εικοσάλεπτο οι Δέδες, Χάιτας έδωσαν την πρόκριση στον τρίτο τελικό της ιστορίας του Πανιωνίου. Ήταν το ξεκίνημα της νέας μεγάλης ομάδας, που κατέπληξε την Ελλάδα ως το 1973, με αποκορύφωμα φυσικά τη σεζόν 1970-71. Ο πρωταθλητής Β΄ Εθνικής Πανελευσινιακός είχε το μυαλό στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α΄ Εθνική και ουσιαστικά δεν προέβαλε αντίσταση.

[8] 1968-69.
Παναθηναϊκός - Πανιώνιος: 1-0. Δομάζος 18΄.
Ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε από μια βολίδα του Δομάζου, ο οποίος αποβλήθηκε στο ημίχρονο μαζί με τον Χάιτα, έπειτα από διαπληκτισμό που είχαν μεταξύ τους πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια. Η προσπάθειες των κυανέρυθρων να ισοφαρίσουν εμποδίστηκαν από τις εκπληκτικές αποκρούσεις του Τάκη Οικονομόπουλου.

[9] 1971-72.
Παναθηναϊκός – Πανιώνιος: 2-0. Ελευθεράκης 2΄, Αντωνιάδης 43΄.
Πάλι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο δρόμο του ιστορικού και τον απέκλεισε από τον τελικό. Κι αυτή τη φορά η κλήρωση έδειξε Λεωφόρο, οπότε η προσπάθεια των κυανέρυθρων ήταν πολύ δύσκολη. Και έγινε δυσκολότερη καθώς σχεδόν με την έναρξη δέχτηκε γκολ από ένα λάθος του Φίλη. Στη συνέχεια κυριάρχησε, είχε δοκάρι με τον Χάιτα και δημιούργησε πέντε καλές ευκαιρίες ως το 30΄, που εξουδετερώθηκαν από τον Οικονομόπουλο. Η κεφαλιά-γκολ του Αντωνιάδη στο 43΄, ψαλίδισε κι άλλο τις ελπίδες για πρόκριση. Στο β΄ ημίχρονο δεν υπήρχε κουράγιο για την ανατροπή.

[10 1972-73.
Ολυμπιακός Π. – Πανιώνιος: 2-1. Τριαντάφυλλος 19΄, Λοσάντα 47΄ - Δέδες 36΄.
Για τέταρτη φορά σε έξι χρόνια ο Ιστορικός έφτασε στα ημιτελικά. Αυτή τη φορά έπεσε πάνω στον Ολυμπιακό του Γουλανδρή και μάλιστα στο Καραϊσκάκη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ ενωρίς αλλά ισοφάρισε με τον Δέδε έπειτα από λάθος του Κελεσίδη κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς πιο επιθετικός. Όμως, δεν κατάφερε να ανταποδώσει το δεύτερο γκολ που δέχτηκε στις αρχές του β΄ ημιχρόνου από εκπληκτικό σουτ του Λοσάντα. Μόνη παρηγοριά πως ο Θ. Ιντζόγλου αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 6 γκολ.

[11] 1978-79. Πρόκριση στον τελικό.
Πανιώνιος – Ολυμπιακός Π. 2-1: Παθιακάκης 18΄, Βαλλίδης 30΄-Περόνε 40΄.

Αθλητική Ηχώ, 17-5-1979

Ολυμπιακός Π. - Πανιώνιος 3-2: Καραβίτης 30΄ (πέν), Παπαδόπουλος 39΄, Περόνε 80΄ - Παθιακάκης 20΄ (πέν), 66΄ (πέν).
Αθλητική Ηχώ, 31-5-1979

Η πορεία προς το πρώτο κύπελλο της ιστορίας του Πανιωνίου περιλάμβανε δυο μεγάλες προκρίσεις, στον προημιτελικό επί του Άρη (2-5, 5-1) και στον ημιτελικό επί του Ολυμπιακού. Αν και όλη τη χρονιά ο Πανιώνιος πάλευε για τη σωτηρία του, βρήκε μεγάλα αποθέματα δύναμης που τον οδήγησαν στον μεγαλειώδη αποκλεισμό του Ολυμπιακού, με μεγάλο πρωταγωνιστή των ημιτελικών τον αείμνηστο Γιάννη Παθιακάκη που πέτυχε τρία από τα τέσσερα γκολ των κυανέρυθρων.

[12] 1988-89. Πρόκριση στον τελικό.
Πανιώνιος – Λάρισα: 2-0 (Τόγιας, Βασιλάκος), 0-0.

Αθλητική Ηχώ, 13-4-1989
Μια δεκαετία περίμενε ο σύλλογος για να ξαναφτάσει σε ημιτελικό. Η πρόκριση στον πέμπτο τελικό της ιστορίας του ήρθε πάλι σε μια πολύ μέτρια χρονιά καθώς στο πρωτάθλημα ήταν 10ος. Και πάλι για να φτάσει στον τελικό πέτυχε εντυπωσιακές προκρίσεις με Άρη (3-0, 0-2), ΠΑΟΚ (0-2, 3-0 στην παράταση) και στον ημιτελικό με την τότε πρωταθλήτρια Ελλάδος Λάρισα. Τα δύο γκολ των Βασιλάκου, Τόγια στο α΄ ματς στάθηκαν αρκετά. Στη ρεβάνς, στη Λάρισα, με κορυφαίους τους Θεολ. Παπαδόπουλο, Κουτρόπουλο, Παπουλίδη, Μαραγκό και Μαύρο, άντεξε και πήρε παλικαρίσια πρόκριση.
ΦΩΣ των ΣΠΟΡ, 13-4-1989

[13] 1990-91.
Αθηναϊκός – Πανιώνιος 3-0 (Τσαβαλιάς 2, Τζαλακώστας).
Πανιώνιος-Αθηναϊκος 3-1 (Καπουράνης 2, Λαγωνικάκης)
Αν και μέτριος πάλι στο πρωτάθλημα (10ος), όπου είχε δυο βαριές ήττες 1-6 από ΠΑΟ και ΟΣΦΠ, κατάφερε να φτάσει ως τα ημιτελικά, αυτή τη φορά χάρη στην  εύνοια της τύχης. Αφενός κληρώθηκε με ομάδες Β΄ και Γ΄ Εθνικής (Κορδελιό, Λαμία, Ελευσίνα κλπ), αφετέρου στη μοναδική αναμέτρηση με ομάδα Α΄ Εθνικής (ΟΦΗ) πέρασε στα πέναλτι. Τύχη είχε και στα ημιτελικά, αφού απέφυγε ΠΑΟ και ΠΑΟΚ και κληρώθηκε με το νεοφώτιστο Αθηναϊκό, ο οποίος όμως βρισκόταν στην κορυφαία σεζόν της ιστορίας του (5ος). Αν και στο πρωτάθλημα ο Πανιώνιος είχε νίκη 2-0 και ισοπαλία 0-0 στο Βύρωνα, στο πρώτο μας του κυπέλλου αιφνιδιάστηκε και ηττήθηκε 0-3), Στη ρεβάνς δεν κατάφερε να ανατρέψει το βαρύ σκορ καθώς δέχτηκε ένα γκολ.

[14] 1997-98. Πρόκριση στον τελικό.
Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: 1-0 (Βόκολος 92΄), 1-1 (Βρύζας 82΄ - Ναλιτζής 23΄).
εφ. ΦΙΛΑΘΛΟΣ, 19-3-1998

Πανηγυρισμοί στην Τούμπα μετά το γκολ και στη λήξη

Η επόμενη παρουσία σε ημιτελικό ήρθε έπειτα από επτά σεζόν, αφού είχαν μεσολαβήσει δύο υποβιβασμοί και δύο άνοδοι. Σε μια, ως συνήθως, μέτρια χρονιά (11ος στο πρωτάθλημα) έκανε το μπαμ κατακτώντας το κύπελλο, αφού απέκλεισε τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό. Ένα γκολ του Βόκολου στις καθυστερήσεις του α΄ ματς αποδείχθηκε αρκετό στην Τούμπα, όπου προηγήθηκε νωρίς με τον Ναλιτζή. Ήταν το ξεκίνημα μιας νέας ακμαίας περιόδου της ποδοσφαιρικής ομάδας με πολλές ευρωπαϊκές συμμετοχές, που κράτησε σχεδόν μια δεκαετία.

[15] 1999-2000.
ΑΕΚ – Πανιώνιος: 4-1 (Σαπουντζής πεν.),
Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-1 (Κρισμάρεβιτς, Κάφαλης).
Στην τελευταία πριν από την εφετινή παρουσία του σε ημιτελικό, ο Πανιώνιος βρήκε μπροστά του την ΑΕΚ. Ήταν μια καλή χρονιά, στην οποία πάλεψε να βγει στην Ευρώπη μέσω των μπαράζ (τελικά έμεινε 8ος). Στο κύπελλο απέκλεισε τον Άρη αλλά ήταν άτυχος στην κλήρωση αφού έπεσε στην μόνη δυνατή ομάδα την ΑΕΚ (οι άλλες δύο ήταν ο Ιωνικός και η Καλαμάτα). Έδωσε τη μάχη αλλά ηττήθηκε 1-4 στο α΄ματς, σκορ που δεν κατάφερε να ανατρέψει στη ρεβάνς

Σύνοψη. Όπως φαίνεται στον πιο κάτω πίνακα στις 15 παρουσίες του σε ημιτελικό κυπέλλου ο Πανιώνιος έχει αντιμετωπίσει 9 ομάδες, μεταξύ των οποίων και τις τρεις φετινές ημιφιναλίστ: ΑΕΚ (2 φορές), ΠΑΟΚ (1) και Λάρισα (1).